ورزش و دیابت

 

 

 

 

11 توصیه ورزشی برای افرادی که دیابت دارند:

 

1. فهرستی از فعالیت های مفرح برای خودتان تهیه کنید. 

 شما برای ورزش کردن انتخاب های فراوانی دارید فقط کافیست صحیح و بی خطر ورزش کنید. هیچ اجباری در کار نیست. پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری، تمرین در باشگاه، کلاس ورزش های گروهی، بدمینتون و ...

در مورد دیابت آن چیزی که مهمتر از نوع ورزش است داشتن تحرک و فعالیت بدنی است.

البته اگر در کنار تاثیرات مثبت ورزش در کنترل دیابت بدنبال تناسب اندام و آمادگی جسمانی هم هستید، نوع ورزشی که انجام میدهید اهمیت بیشتری می یابد. اما برای شروع صرفا داشتن تحرک کافیست. به هر شکلی و در قالب هر ورزشی که باشد مهم نیست. مهم این است که ضربان قلب شما حین اجرای فعالیت بالا رود، حتی میتوانید با فرزند یا نوه ی خود در خانه بازی کنید. 

2. با پزشک خود مشورت کنید و راجع به کاری که میخواهید انجام دهید از او اجازه بگیرید. این کار به شما اطمینان خاطر میدهد و باعث میشود آمادگی بیشتری برای ورزش کردن پیدا کنید. همچنین پس از انجام بررسی های لازم ممکن است نیاز باشد پزشک وعده های غذایی، تزریق انسولین و یا داروهای شما را تغییر دهد. و اینکه پزشک شما میتواند به شما بگوید بهتر است چه زمانی از روز ورزش کنید.

3. قند خون خود را بررسی کنید.

حتما دستگاه تست قند خون را همراه خود داشته باشید و قبل از تمرین قند خون را چک کنید. اگر برنامه ی تمرینی شما بیش از یک ساعت طول بکشد، باید حین تمرین هم قند خون را چک کنید چرا که ممکن است با کاهش شدید قند خون حین تمرین مواجه شوید. در این صورت نیاز به خوردن یک لیوان آب میوه دارید.

4. همیشه یک ماده قندی مثل خرما، شکلات و ... همراه خود داشته باشید تا در صورت افت شدید قند خون بتوانید بلافاصله از آن استفاده کنید.

5. سخت نگیرید. اگر مدتی بدون فعالیت بوده اید میتوانید با ده دقیقه تمرین در روز ورزش را شروع کنید و به تدریج آن را به 30 دقیقه افزایش دهید.

6. حداقل دوبار در هفته تمرین قدرتی داشته باشید. این کار کنترل قند خون را بهبود میبخشد. منظور از تمرین قدرتی کار باوزنه یا باندهای مقاومتی است. همچنین میتوانید تمریناتی مثل اسکوات، لانج و شنا روی زمین را که با وزن بدن اجرا میشوند انجام دهید.

7. ورزش کردن و تغذیه مناسب داشتن را مانند مصرف دارو برای خود به یک عادت تبدیل کنید.

8. همواره همراه با کسی تمرین کنید که از بیماری شما مطلع باشد و بداند که در صورت افت شدید قند خون شما چه کاری باید انجام دهد. همچنین تمرین دو یا چند نفره فرح بخش تر است.

9. با پاهایتان مهربان باشید. همواره از کفش ورزشی متناسب با فعالیتی که انجام میدهید استفاده کنید. به طور مثال نباید وقتی میخواهید بدوید کفش مخصوص تنیس پایتان باشد. همچنین هر روز پاهایتان را بررسی کنید و در صورت بروز هرگونه مشکلی با پزشک خود مشورت کنید.

10.  قبل، بعد و حین ورزش آب کافی بنوشید.

11. هرگاه احساس درد ناگهانی داشتید تمرین را متوقف کنید. خستگی تدریجی عضلات حین تمرین امری طبیعیست اما درد ناگهانی خیر.

 

 

 

 تندرستی و تناسب اندام هدیه ما به شما

 

سلامت سرمایه ای تکرار نشدنیست

 

 

 از نگاه کردن به آینه لذت ببرید

 

 

دوره های 3 ماهه فیتنس، راهی مطمئن به سوی تندرستی و تناسب اندام     اطلاعات بیشتر

 

وب سایت تندرستی و تناسب اندام سعید مخلصی

مربی فیتنس، سعید مخلصیهدف از راه اندازی این وب سایت ارائه مطالب آموزشی در حوزه تندرستی و تناسب اندام با رویکرد ورزش سالم در راستای پرورش روح و جسم میباشد. امیدوارم مطالب موجود در این سایت در مسیر حفظ و ارتقای تندرستی و تناسب اندام کمکی هر چند ناچیز به شما دوست عزیز بنماید.

 

درباره من

سعید مخلصی

کارشناس ارشد تربیت بدنی و علوم ورزشی از دانشگاه تهران

مربی عالی بدنساز آکادمی ملی المپیک

مربی رسمی فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام ... بیشتر

تماس با من

تلفن : 09124083208
ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کانال تلگرام 

اینستاگرام