فیتنس چیست؟؟

 فیتنس

تعریف لغوی واژه fitness اشاره به شرایطی دارد که شخص از لحاظ فیزیکی و تندرستی در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد. اما تعریف اصطلاحی واژه فیتنس اشاره به سبکی از مسابقات بدنسازی دارد که در دسته های قدی و وزنی مشخصی برگزار می شود و بر خلاف مسابقات پرورش اندام شرکت کنندگان در این مسابقات دارای عضلات بسیار حجیم نمیباشند بلکه دارای عضلاتی با حداقل چربی، متناسب و متوازن می باشند. ضمن اینکه بخشی از مسابقات فیتنس به انجام حرکات نمایشی اختصاص دارد که لازمه آن داشتن آمادگی جسمانی بالا برای شرکت کنندگان می باشد.

 کلاس های فیتنس:

کلاس های کراسفیت، تی آر ایکس، بادی پامپ، ایروبیک، بادی کامبت، بادی اتک، پیلاتس، اسپینینگ و نام های مختلف دیگری که حتما به گوشتان خورده اند، 
و "فیتنس"
فیتنس چیست؟ 
یک کلاس فیتنس شامل چه مولفه هایی است و با چه اهدافی تشکیل میشود؟ 
تمرینات فیتنس چه تمریناتی هستند؟
در واقع هدف اصلی تمام کلاس ها و تمرینات مختلف ورزشی در وهله ی اول همان فیتنس است.
 در این میان فقط روش های رسیدن به این هدف در کلاس های مختلف متفاوت است. اسپینینگ از دوچرخه استفاده میکند، تی آر ایکس از بندهای معلق، بادی بامپ از هالتر و ...
فیتنس به لحاظ واژه شناسی از دو لغت fit به معنای متناسب و شایسته و پسوند اسم ساز ness تشکیل شده است. فیتنس را میتوان تناسب اندام یا آمادگی جسمانی ترجمه کرد.
اما به لحاظ اصطلاحی فیتنس شامل آمادگی جسمانی در دو جنبه ی عمومی و اختصاصی است.
آمادگی جسمانی عمومی شامل 6 فاکتور اصلی قدرت عضلانی، استقامت عضلانی،  آمادگی قلبی، انعطاف بدنی، تعادل و ترکیب بدن (نسبت درصد چربی به درصد بدون چربی بدن) میباشد.
بنابراین یک کلاس واقعی فیتنس باید روی همه ی این فاکتورها کار کند و کسی که فیتنس کار میکند باید قوی، آماده، متناسب، منعطف و سالم باشد خواه در بهترین باشگاه ها و با پیشرفته ترین دستگا ها به این هدف برسد، خواه با تمرین در منزل با وزن بدن...

به طور خلاصه میتوان گفت اگر بدنی متناسب و آماده داشته باشید، اگر از عضلات قوی، خوش فرم و البته منعطف برخوردار باشید، اگر بتوانید چربی های اضافی را آب کنید، اگر قلبی سالم و قوی داشته باشید، در آن صورت میتوان گفت شما به لحاظ فیتنس در شرایط خوبی قرار دارید و هر تمرینی که برای رسیدن به این اهداف طراحی شده باشد تمرین فیتنس نامیده می شود.

در واقع فیتنس یعنی تناسب اندام توام با آمادگی جسمانی

یک تمرین فیتنس باید ضمن توجه به عضله سازی و چربی سوزی، آمادگی جسمانی عمومی شما را در همه ی ابعاد بهبود بخشد. همچنین برای این منظور، تدوین و رعایت یک رژیم غدایی متعادل و متناسب با شرایط مختلف درونی و بیرونی بدن ضروری می باشد.

 فیتنس، تناسب اندام، سعید مخلصی، مربی فیتنس، مربی خصوصی، فیتنس چیست

 تندرستی و تناسب اندام هدیه ما به شما

 

سلامت سرمایه ای تکرار نشدنیست

 

 

 از نگاه کردن به آینه لذت ببرید

 

 

دوره های 3 ماهه فیتنس، راهی مطمئن به سوی تندرستی و تناسب اندام     اطلاعات بیشتر

 

وب سایت تندرستی و تناسب اندام سعید مخلصی

مربی فیتنس، سعید مخلصیهدف از راه اندازی این وب سایت ارائه مطالب آموزشی در حوزه تندرستی و تناسب اندام با رویکرد ورزش سالم در راستای پرورش روح و جسم میباشد. امیدوارم مطالب موجود در این سایت در مسیر حفظ و ارتقای تندرستی و تناسب اندام کمکی هر چند ناچیز به شما دوست عزیز بنماید.

 

درباره من

سعید مخلصی

کارشناس ارشد تربیت بدنی و علوم ورزشی از دانشگاه تهران

مربی عالی بدنساز آکادمی ملی المپیک

مربی رسمی فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام ... بیشتر

تماس با من

تلفن : 09124083208
ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کانال تلگرام 

اینستاگرام