کدام مربی برای شما مناسب است

 

کدام مربی برای شما مناسب است؟

اگر تجربه ای هرچند ناچیز در زمینه ی ورزش و فعالیت بدنی داشته باشید حتما میدانید برای اینکه بهترین نتیجه را از ورزش کردن بگیرید و بدن شما از آسیب دیدگی در امان باشد نیاز به راهنمایی و مشاوره گرفتن از فردی متخصص در این زمینه دارید. مربی، پزشک، مشاور یا هر فرد دیگری که بتواند به شما در رسیدن به تندرستی و تناسب اندام و حفظ آن کمک کند.

اما مساله و معضل اصلی همین جاست. 

سالها پیش در باشگاه های ورزشی مربیان لقب "مربی پرورش اندام" را برای خود انتخاب میکردند اما وقتی مراجعین  از مربیان میخواستند تا بدنشان مثل آن ها درشت و سنگین نشود کم کم لقب مربیان به "مربی بدنسازی" تبدیل شد و امروزه با پیشرفت های به وجود آمده در دنیای مجازی و مورد استفاده قرار گرفتن اصطلاحات لاتین، در باشگاه های بدنسازی با "مربیان فیتنس" مواجه هستیم. 

اما ای کاش این تغییر نام ها با افزایش دانش مربیان ورزش در زمینه فیتنس همراه بود. ( تعریف واژه فیتنس عبارت است از شرایطی که شخص از لحاظ تناسب اندام و تندرستی در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد.)

 

یک قهرمان پرورش اندام همانند یک قهرمان کشتی یا هر رشته ورزشی دیگری میتواند افراد دیگر را برای قهرمانی در آن رشته راهنمایی کند. ( البته اگر از جنبه های گوناگون علمی، رفتاری و روانی توانایی این کار را داشته باشد.)

اما یک مربی فیتنس باید با احاطه به علومی از جمله بیومکانیک، فیزیولوژی، آناتومی، آسیب شناسی و حتی روانشناسی بتواند تمامی فاکتورهای آمادگی جسمانی عمومی را در فرد توسعه دهد، به کنترل وزن فرد کمک کند،  اگر فردی دچار عارضه اسکلتی عضلانی باشد با انجام تمرینات مناسب آن را برطرف کند، و افراد تحت نظر خود را به سمت تندرستی و تناسب اندام سوق دهد.

چه بسا ممانعت از روی آوردن به ورزش در میان بسیاری از مردم ناشی از عدم اطمینان به مربیان ورزشی باشد که رفع این عدم اطمینان نیاز به تربیت مربیان متخصص از سوی دانشگاه ها و وزارت ورزش دارد...

 

به طور خلاصه میتوانیم فیتنس را آمادگی جسمانی توام با تناسب اندام تعریف کنیم. تعریف لغوی واژه fitness اشاره به شرایطی دارد که شخص از لحاظ فیزیکی و تندرستی در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد. اما تعریف اصطلاحی واژه فیتنس اشاره به سبکی از مسابقات بدنسازی دارد که در دسته های قدی و وزنی مشخصی برگزار می شود و بر خلاف مسابقات پرورش اندام شرکت کنندگان در این مسابقات دارای عضلات بسیار حجیم نمیباشند بلکه دارای عضلاتی با حداقل چربی، متناسب و متوازن می باشند. ضمن اینکه بخشی از مسابقات فیتنس به انجام حرکات نمایشی اختصاص دارد که لازمه آن داشتن آمادگی جسمانی بالا برای شرکت کنندگان می باشد.

 

 

 

 تندرستی و تناسب اندام هدیه ما به شما

 

سلامت سرمایه ای تکرار نشدنیست

 

 

 از نگاه کردن به آینه لذت ببرید

 

 

دوره های 3 ماهه فیتنس، راهی مطمئن به سوی تندرستی و تناسب اندام     اطلاعات بیشتر

 

وب سایت تندرستی و تناسب اندام سعید مخلصی

مربی فیتنس، سعید مخلصیهدف از راه اندازی این وب سایت ارائه مطالب آموزشی در حوزه تندرستی و تناسب اندام با رویکرد ورزش سالم در راستای پرورش روح و جسم میباشد. امیدوارم مطالب موجود در این سایت در مسیر حفظ و ارتقای تندرستی و تناسب اندام کمکی هر چند ناچیز به شما دوست عزیز بنماید.

 

درباره من

سعید مخلصی

کارشناس ارشد تربیت بدنی و علوم ورزشی از دانشگاه تهران

مربی عالی بدنساز آکادمی ملی المپیک

مربی رسمی فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام ... بیشتر

تماس با من

تلفن : 09124083208
ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کانال تلگرام 

اینستاگرام